Öne Çıkanlar Futbol spor yalova ziyaret haber

Demokrasi bir kez daha baltalandı... Sadece Türkiye'de değil...

Hong Kong'da binlerce kişinin katılımıyla demokrasi yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşünün ardından dağılmak istemeyen kalabalık polis müdahalesiyle karşılaştı. Polisin kalabalığa müdahale etmesi bu tür olayların sadece Türkiye'de görülmediğini ortaya koydu.

Demokrasi bir kez daha baltalandı... Sadece Türkiye'de değil...

 Binlerce kişinin katılımıyla Hong Kong'ta demokrasi yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından dağılmak istemeyen kalabalığa polis müdahale etti. Hong Kong'ta da demokrasi yürüyüşüne polisin müdahale etmesi, demokrasiye dünyanın her yerinde balta vurulduğunu gözler önüne serdi...

Hong Kong'un Çin'e bağlanmasının 17’inci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen yürüyüşe katılım resmi verilere göre 100 bin, organizatörlere göre ise yarım milyonu buldu. Yürüyüş, Hong Kong'un Çin'e bağlandığı 1997'den bu yana her yıl düzenleniyor.

Bazı protestocular koloni dönemine ait bayraklar taşırken Çin karşıtı sloganların atıldığı gözlendi. Yürüyüş sonrası güvenlik güçlerinin dağılmaları için yaptığı uyarılara uymayan 500'ü aşkın kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında milletvekillerinin de bulunduğu belirtiliyor.
Öte yandan Hong Kong'da daha fazla demokrasi talebiyle düzenlenmek istenen referanduma katılım için 800 bin dolayında kişinin kayıt yaptırdığı bildirildi. Pekin, gayrıresmi referandumu tanımadığını açıkladı.

Pekin yönetimi, Hong Kong'a aralarında basın, ifade ve gösteri hakkının da bulunduğu bazı ayrıcalıklar tanıyor. Çin, demokratik seçimlere ise izin vermiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196