Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü bursa Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması

Cumhurbaşkanından ŞOK yasak!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani son günlerde yaptırdığı bir araştırma ile gündeme bomba gibi düşecek sözler sarf etti. Son yıllarda artan sinyal bozucuların insan sağlığını tehdit ettiğini ve bu konuda kapsamlı bir araştırma yapılması istediğini açıklaması sonrası İran seferber oldu ve ülkede bulunan tüm sinyal bozucuların yerlerini tespit etmeye başladı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin yaptığı bu hareket ülkede geniş yankı buldu.

Cumhurbaşkanından ŞOK yasak!

İran'da son yıllarda artan sinyal bozucu olarak adlandırılan ve radyasyon yaydığı iddia edilen veri kaynakları İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamalarından sonra gözden geçirilmeye başlandı. Son yıllarda artan hastalıkların en büyük nedenlerinden olduğu savunulan sinyal bozucular hakkında konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani yetkili bakanlarına bu konu hakkında kapsamlı bir arraştırma yapılması gerektiğini söyledi ve zararlıların kaldırılması için emir verdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ülkesi vatandaşlarının sağlık durumunu artık çok önemsiyor. Bu süre zarfında yaptığı açıklamalar ile sinyal bozucuların kaldırılması gerektiğini açıklaması ülkede geniş yankı uyandırdı. 

Yaptığı açıklamalarıyla  gündeme bomba gibi düşen İran Cumhurbaşkanı Ruhaninin Sosyal Refah ve Sağlık bakanları ile Atom Enerji ve Çevre Kurumu başkanlarından, "sinyal bozucuların", zararlı olup olmadığı,tehlikeli hastalıklara yol açıp açmayacağına ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmalarını istediğini,bildirdi.

Sinyal bozucuların "sınırı aştığında" tehlikeli ve zararlı olacağını ifade eden Vaizi, "Uzmanlar, başkent Tahran'ın farklı bölgelerinde parazitler(sinyal bozucular) hakkında rapor hazırlayarak daha önce de Cumhurbaşkanı Ruhani'ye sunmştu. Ancak bu parazitlerin bazıları bizim gözetimimizde değil" ifadelerini kullandı.

İran'da, bazı yabancı televizyon kanallarının izlenmemesi için, 2001'den itibaren uydu yayınlarını bozmak için "sinyal bozucular" kullanılıyor.

Uzmanlar ise ülkede çok sık kullanılan "sinyal bozucuların" yüksek radyasyon yayan cihazlar olduğunu, bunun da kanser riskini artırdığını savunuyor.

JAMER NEDİR?

Sinyalin taşınma şekli en sık elektromanyetik dalga olmak üzere ses, ışık (UV'ten IR'de kadar) de olabilir. Alıcının duyarlı olduğu band aralığında yüksek güçte sinyal yayınını yaparak alıcının giriş katının tüm band için baskılanmasını sağlar ve alıcıyı "sağırlaştırır". Sinyal boğucu, alıcıda seçicilik ve duyarlılık özelliklerini hedef alır. Q faktörü yüksek alıcılar, bu tür engellemelere karşı daha dirençlidirler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196