Öne Çıkanlar chp P8 Lite Elektirkleri kesilen çiftçiler gümrük yolunu kapattı kanlı ay tutulması Şans Topu

Görme engelliler Cepgöz ile "görecek"

- Kocaeli Üniversitesi tarafından geliştirilen Cepgöz projesiyle görme engelliler, cep telefonundan ulaştıkları gönüllülerin desteğiyle rahatça alışveriş yapabilecek, sokaklarda dolaşabilecek - KOÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayar: - "Görme engelliler, örneğin domates alacak sağlam ürünü seçmesi için görüntüyle gerçek zamanlı olarak gönüllülerden yardım alabiliyor. 'Abi onu alma, sağdaki domatesi al' şeklinde yardım alabiliyor" - "İnsanlarımızın biraz daha barışık yaşaması, biraz daha yardımlaşma sorumluluğunun aşılanması için böyle bir uygulama geliştirdik"

Görme engelliler Cepgöz ile

KOCAELİ (AA) - ŞENGÜL OYMAK - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünce yürütülen projede, görme engelli vatandaşlar, cep telefonundan ulaştıkları gönüllülerin desteğiyle rahatça alışveriş yapabilecek, sokaklarda gezebilecek.

KOÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Doç. Dr. Ahmet Sayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Görme Engellilere Akıllı Cep Telefonları Üzerinden Gerçek Zamanlı Görüntü-Ses Aktarımı" Projesi'nin (Cepgöz), TÜBİTAK tarafından desteklendiğini belirtti.

Proje yürütücüsü öğrenciler Faruk Karadeniz ve Akın Barış'ın görme engellilere yönelik güzel bir projeyi hayata geçireceğini anlatan Sayar, kentlerin görme engellilere göre düzenlenmesi ve engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer alması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

-"Gören göz mantığını uygulamaya çalıştık"

Proje sayesinde engelli vatandaşların internet üzerinden anında yardım alabileceğini vurgulayan Sayar, şunları kaydetti:

"Gözleri göremeyenler için gören göz mantığını uygulamaya çalıştık. İlk etapta görme engellilerin kandırılmaması, rencide edilmemesi için güvenilir bir ağ ile gönüllü kişilerden cep telefonu aracılığıyla bir yardım ağı oluşturmayı planladık. Yani internet üzerinden anında yardım. Mesela engelli vatandaşımız mağazaları geziyor ama fiyatı görmüyor, biz de burada cep telefonu aracılığıyla anında açıp yardım alabilmesini sağladık. İlk başta marketlerdeki fiyatların okunmasıyla ilgili bir proje yaptık.

Daha sonra bunu geliştirerek hava durumunun, havanın sıcaklığı hakkında sesli bilgilendirmeyi ekledik. Görme engelli cebi sesle yönlendiriyor. İstediği ağdan, istediği alanda yardım alabiliyor. Bu hava durumu ile ilgili olabilir, alışveriş yaparken fiyatlar konusunda olabilir. Ya da domates alacak sağlam ürünü seçmesi için görüntüyle gerçek zamanlı olarak gönüllülerden 'Abi onu alma, sağdaki domatesi al' şeklinde yardım alabiliyor."

Sayar, projeyi sesli kitap ve sesli gazete alanına da yaymayı planladıklarını, gönüllülerce okunan kitapların geliştirilen sisteme yükleneceğini ve görme engellilerin istedikleri zaman cep telefonunda kitabı dinleyebileceğini kaydetti.

- "Lokasyonu en yakın olana çağrı gidiyor"

Projenin android sistemli telefonlara uygulanabileceğini ve şu an ürünü tamamlamaya çalıştıklarını aktaran Sayar, bu çalışmadan bir kar amacı beklemediklerini, sosyal sorumluluk projesinin görme engellilere faydası olacağını umduklarını dile getirdi.

Projeyle toplumun bilinçlenmesine bir nebze katkı sağlayacaklarını vurgulayan Sayar, şöyle konuştu:

"Amacımız, yaşlı ve engellileri topluma kazandırmak. Onların da normal bir birey gibi rahatça yaşamasını sağlamak. Belki yardım almaya çekiniyorlar. Karşıdan karşıya geçecek mesela, birinden yardım istemeye çekiniyor. Ama cep telefonundan bir tıkladığı zaman ve o anı görselleştirdiği zaman 'şimdi geçebilirsin' şeklinde yönlendirmelerle bunu yapabilir.

Hatta bu paketin içinde bir uygulama daha var, kendisine en yakın gönüllüye çağrı atıyor. Sisteme kayıtlı gönüllülerden lokasyonu en yakın olana çağrı gidiyor ve gönüllü vatandaşımız onun yanına gidiyor. Engelli vatandaşımızın yardımına koşuyor. İnsanlarımızın biraz daha barışık yaşaması, biraz daha yardımlaşma sorumluluğunun aşılanması için böyle bir uygulama geliştirdik. Daha sıcak ilişkilerin ortaya koyması için bir uygulama olabilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196